Madem uçuyoruz dedik, hadi gelin bu bitcoin çılgınlığı neymiş öğrenelim. En basit haliyle sizler için derlemeye çalıştım.

Bitcoin dijital para, merkezi olmayan para birimi, geleceğin altını gibi sözlerle tanımlanıyor. Ama aslında nedir bu bitcoin? Nasıl ortaya çıktı? Nasıl bir yapıya sahip?

Satoshi Nakamoto ismindeki bir kişinin 2009’da yayınladığı bir makale ile bitcoin dünyada ilk kez duyuldu. Bu kişinin aslında kim olduğu bilinmiyor. Ama hakkında pek çok efsane mevcut. Nakamoto’nun aslında Elon Musk olduğundan tutun da Satoshi kelimesinin Samsung ve Toshiba’nın, Nakamoto’nun da Nakamichi Motorola’nın kısaltması olduğuna kadar uzayan efsaneler mevcut. İşin gerçeği bu kişi her kim ise matematikten çok iyi anladığı ve şifreleme yöntemlerini çok iyi bildiği kesindir. Hatta  Nakamoto takma isimli kişi 2016 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’ne aday gösterildi.

Bitcoin temelinde bir yazılımdır. Peki neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğuna gelecek olursak; Nakamoto, insanların bağımsız bir şekilde, herhangi bir devlet ya da kuruma bağlı olmadan para transferlerini daha kolay ve güvenli yapabilmeleri adına bu sistemi düşünmüştür. Nakamoto,bu sistemi kurarken herhangi bir ticari kaygı duymamış ve kendisine para kazandırmak gayesiyle de yapmamıştır. Bundan nasıl emin olabiliyoruz dersek sistem ilk kurulduğunda Nakamoto’nun deneme amaçlı kazdığı coin’leri hala cüzdanlarında durmaktadır. Sistem herkesin görmesine müsaade ettiği için bunu takip edip, görebiliyoruz. Bu kadar değerli olmasının nedeni düşünüp uyguladığı sistemin daha önce kimse tarafından düşünülmemiş ve yapılmamış bir iş olmasından ötürüdür.

Bitcoinin temelinde iki ayak vardır. Bunlardan biri madenciler, diğeri de cüzdanlardır. Madenciler, iki cüzdan arasındaki coin transferini onaylıyorlar. Bu onaylama işlemi sonrasında hediye coin kazanıyorlar buna da bitcoin sisteminde “kazmak” deniyor. Cüzdanlar tıpkı cebimizde taşıdığımız cüzdanlar gibidir. İçinde para tutulan kodlardır. Birisi birisine para göndermek istediğinde arada transferi onaylayan kişi olarak geçen madenciler olmalıdır. Madenciler bu şekilde onaylama işlemiyle para kazanıyorlar bu kazandıkları coin’leri de başkalarına para karşılığı satıyorlar. İşte burada her şey arz talep doğrultusunda ilerliyor. Ayrıca her madenci de kazandığı coin’leri saklamak için cüzdanlara sahiptir.

Peki bitcoin nasıl bu kadar değerlendi? Örneğin bir kişi 1 liraya bir bitcoin alıyor, ikinci kişi de gelerek ben 2 lira veririm bana ver diyor. En basit haliyle bu şekilde fiyatı artmaya başlıyor. Talep arttıkça fiyat da zaman içinde yükselmiştir. Değerlenmesinin ikinci bir sebebiyse madencilerin transfer işlemlerini onaylayabilmek için en hızlı olmaya çalışırlar. İlk çözen kazanır. İstatistiki açıdan bakarsak ortalama 10 dakika bir şifre çözülebilmektedir. Madenciler bu şifreleri çözerken kullandıkları cihazlar belli bir elektrik harcar. Dolayısıyla daha hızlı çözebilmek için daha fazla cihaz kullanırlar ve daha fazla elektrik harcarlar. Zaman içinde madenciler harcadıkları elektriğin ve aldıkları cihazların parasını çıkarabilmek için bitcoin’leri daha fazla paraya satmaya başladılar.

Bitcoin bu kadar değerlenince tek başına kalması düşünülemezdi. Bu sebepten de alt coin’ler türemeye başladı. Bu alt coin’leri faklı ülkelerin para birimleri olarak düşünebiliriz. Her ülkenin parasının değeri diğerine göre farklıdır. Alt coin’ler arasındaki en temel fark madencilerin transferleri onaylamak için kullandığı şifreleme algoritmalarının farklılığıdır. Mesela bitcoin “sha256” algoritması kullanırken lite coin “scrypt” algoritmasını kullanır. Böylece farklı coin’ler farklı algoritmaları tercih ederek piyasaya çıkıyor, madenciler ise en hızlı çözebilecekleri algoritmayı kullanan coin’leri kazmaya başlıyor.

Bitcoin ilk çıktğında bilgisayarı olan ve bitcoin ağına bağlanan herkes madenci olabilirdi. Ama madenciler birbirleriyle yarışta olduklarından şuan üst teknolojide cihazlara sahip olmadan onlardan hızlı şifreyi çözmemiz zor olduğu için madencilik yapmak mantıksızdır. Bu yüzden borsalarda alt sat yaparak aynı dolar ya da euro alıp satmak gibi bu sisteme dahil olabiliriz. Üst teknoloji cihazlara sahip değilsek bir madenciye yardımcı olarak da o madencinin kazandığı coin’den pay alarak kazanç sağlanabilir. Bu sisteme havuz mantığı deniliyor. Kişiler bir havuzda toplanarak güçlerini birleştirip en hızlı olmaya çalışırlar. Ancak bu havuzdaki para o kadar küçük parçalara bölünür ki size düşecek pay elektrik faturanızı bile karşılamayacak miktarda olabilir.

 

 

En Basit Haliyle Bitcoin Nedir?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir